Asya

SHARJAH (UAE)

Arapçada ‘Güneşin doğduğu yer’ anlamına gelen Şharjah BAE’NİN 3. büyük emirliğidir. Hem Basra hem Umman Körfezine kıyısı olan tek emirlik burası. Dubai ve Ajman’a komşu olan bu emirlik benim güzümde Abu Dhabi ve Dubai’den daha muhafazakar bir emirlik. Ben dubai de giydiğim kıyafetleri Sharjah’ta giyerken bakışlardan çokça rahatsız oldum. O yüzden burayı ziyaret edecekseniz giyiminize biraz daha dikkat etmeyi unutmayın.

SHARJAH HAVAALANINDAN DUBAİ’YE ULAŞIM

Sharjah dubai arası taksi ile 30-35dakika (trafik yoksa) ortalama tutacağı rakam 80-100AED.

Shuttle (Türkiyedeki havaş gibi) kullanmak isterseniz kişi başı tek yön 20 AED. Buradaki dikkat edilmesi gerekn nokta saatler. 08:30-23:30 saatleri arasında seferleri var. gece yada erken saattli uçuşlarınız varsa bu seçenek sizin için uygun olmayacaktır.

Bir başka seçenek ise Otobüs-metro kombosu. Havaalanı içerisinde tourist information kısmına giderseniz sizi hemen otobüslere yönlendireceklerdir. Buradan 111 numaralı otobüse 10 AED karşılığı biniyorsunuz. Rashidiya Metro İstasyonu’nda inip dubai metrosunun kırmızı hattını kullanarak istediğiniz yer neresi ise durakları takip ederek varıyorsunuz. Burada dikkat edilecek başka bir noktaya değinmek istiyorum. Eğer dubai de 5 günden fazla konaklayacaksanız ve her yere metro ile ulaşım sağlamaya kararlıysanız bu seçeneği tercih edin. Aksi taktirde bu zorlu ulaşımın hiç bir ucuzluğu kalmayacak. Çünkü baştan 10 AED otobüs ücreti ve 25 AED kart ücreti (metro için) ödeyeceksiniz.

Ulaşımın basit olması nedeniyle Dubai’de çalışan işçilerin konaklama bölgesi genelde Sharjah’tadır. Çünkü konaklama Dubai’ye nazaran daha ucuz.

SHARJAH GÖRÜLESİ YERLER

Sharjah 1998 yılında UNESCO tarafından Arap dünyasının kültür başkenti seçilmiş. Çok fazla eğlence arayanlara hitap etmeyip, kültür ve tarih odaklı gezginlerin uğrak noktası olmalı. Buradan anlayacağımız üzere Sharjah’ta çok fazla tarihi yer ve müze var. Ben filtreleme yaptım ve bana göre görülmesi gereken bir kaç yeri sıraladım. 1 günde gezebileceğiniz gibi 2 güne yayarsanız daha rahat edebilirsiniz.

İSLAM MÜZESİ

Burada İslam Medeniyetini temsil eden el yazısı Kuran-ı Kerimler, Kabe’ye ait örtüler, Hacerü’l Esved (Siyah Taş) diye adlandırılan mübarek taş ve 1200 yıl önce çizilmiş en eski dünya haritası gibi beş milyondan fazla eser sergileniyor. 60 yaş üzeri ücretsizken yetişkin bilet fiyatları 10 AED.

İSLAM MÜZESİ

SHARJAH KALESİ ( AL HİSN)

Sharjah Kalesi (Al Hisn) 1823 yılında inşa edilmiş ve hala Sharjah’ın merkezinde duruyor. Sharjah Hükümeti, Al Qasimi yönetici ailesinin eviyken aynı zamanda hapishane olarak kullanılmış. Sharjah’ın son iki yüzyıl boyunca nasıl büyüdüğünü bilmek istiyorsanız kesinlikle görülmeye değer. Girişler kişi başı 10 AED

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı AL-HİSN-1024x768.jpg
AL HİSN

BUHAİRA CORNİCHE

Farklı bir ülkede dolaşmanın verdiği dinginlikle burada yürüyüş yapabilirsiniz. Hem Akşam hem gündüz farklı manzaralar sunacaktır size. Manzaraya karşı kafelerde kahve içebilir yada piknik alanlarında bir şeyler atıştırabilirsiniz. Küçük tekneler kiralayıp Khalid Göl’ünü turlayabilirsiniz. Ben burada olduğum sürece her akşam onların ‘karak’ dediği bir tür arap çayı eşliğinde bulduğum ilk yeşil alana oturup Khalid Gölünü ve güzel manzarasını izledim.

BUHARİA CORNİCHE

CENTRAL SOUQ

Burası bir kapalı çarşı. Her türlü hediyelik ve yöresel eşyalar bulabilirsiniz. Cuma günleri hariç 09:30-22:30 arası çalışıyorlar. Cuma ise 16:30-22:30 arası açık olan pazar, öğle arası vaktinde hep kapalı. Saatleri özellikle vurgulamak istedim çünkü öğle arası epey uzun. 13:30-16:30 arası çarşıyı açık bulamazsınız. O yüzden ziyaret saatinizi planlamanızı öneririm.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı CENTRAL-1024x576.jpg
CENTAL SOUQ

Benim gitmediğim ama sizin gitmek isteyebileceğiniz yerleri de aşağıya sıralıyorum.

  1. Al Noor Mosque
  2. Al Majaz Waterfront
  3. Al Ittihad Square Park
  4. Al Noor Island
  5. Sharjah Art Museum
  6. Sharjah Aquarium

SHARJAH’TA NE YENİR?

Ben Sharjahta yemek yemedim açıkcası ama tüm BAE’de olduğu gibi burada da aç kalmanızın mümkünatı yok. Hemen hemen her restoranda türk damak tadına uygun yemekler olacaktır. Ben Sharjah ve Ajman gezimi birleştirdiğim için Yemeği Ajman da yedim. Sizin yolunuz düşerse Kabul Darbar Restorant’ı deneyebilirsiniz. Pakistan/Afgan mutfağına meraklıysanız bu restoran tüm merakınızı giderebilir. Dubai ve Abu Dhabi’den sonra buranın fiyatları çok uygun gözükecektir.

Masada gördüğünüz her şey iki kişilik ve toplam hesap 70 AED

SHARJAH’DA SAFARİ

BAE’ye gelip safari yapmadan dönen olmamalı diye düşünüyorum. Bütçeniz hangisine yeterliyse bir paket seçip almalısınız. Ben 3 ayrı zamanlarda 3 farklı çöl safarisine katıldım. Bunlar arasındaki fiyat farkı konfor seçenekleri ve aktivite bolluğunu anlattığım ayrıca yazım var.

Safari ile ilgileniyorsanız ilgili sayfama davetlisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaijani AZ English EN Turkish TR