Asya,  Seyahat İpucları

ÇÖL SAFARİSİ (BAE)

Birleşik Arap Emirliklerinde farklı bölge ve zamanlarda olmak üzere  toplam 3 defa çöl safarisine katıldım. Her gidişimde aynı heyecanı aldım. BAE’ye gelip çöl safarisi yapmayan dönenler ”ben oraları gezdim yia” demesin, gezmiş sayılmazsınız güzel arkadaşlarım. Oyuzden eğer Bae’nin herhangi bir emirliğine gidiyorsanız mutlaka Safari için ilgili acentelere rezervasyon yaptırın. Ben Abu Dhabi, Dubai ve Sharjah bölgelerinde safariye katıldım birazdan onları tedaylıca açıklayacağım. Önce gelin temelden bilmemiz gerekenlere bakalım.

ÇÖL SAFARİSİ NE ZAMAN YAPILIR?

Bae’yi istediğiniz her mevsim gezebilirsiniz. Her mevsimin tadı ayrı ama çok sıcak geçen yaz aylarını ben tavsiye etmediğimi söylemiştim. Yine bu söylediğimi destekliyorum fakat kış aylarında zaman zaman kum fırtınaları olabiliyor. Eğer hava durumunu kontrol edip daha az riskli günleri seçerseniz yine askılı elbiselerinizle safaride boy boy resimler çekebilirisniz. Yani yılın her vakti safari yapabilirsiniz. Eğer kış aylarında orada bulunacaksanız hava durumunu kontrol edip kum fırtınası olabilme ihtimalini düşürün.

ÇÖL SAFARİSİNE GİDERKEN YANIMIZA NE ALMALIYIZ?

Hangi sezon giderseniz gidin,  güneşten korunmak için şapka ve gözlük mutlaka alın. Ben çok ihtiyaç duymasamda yanınızda ağzınızı kapamak için bir fular da götürün. Atv safarisi yapma gibi bir planınız varsa kesinlikle bu 3 üç eşyayı yanınızda bulundurun.

Resim karelerinde gördüğümüz uzun, şık, dekolteli elbiselerle kumda mükemmel pozlar veren kızlarımıza aldanıp o tarz elbiselerle safariye katılmayın. Onların %99 u yanlarında getirdikleri şık elbiseleri sadece resim çekinmek için kullanıp sonra rahat kıyafetleriyle eğlenceye devam ediyorlar. Binmek isterseniz at ve deve gezintisi yapacaksınız, Arap kültüründe olduğu gibi yerde oturup showları izleyeceksiniz. Oyuzden rahat kıyafetlere ihtiyacınız olacak, unutmamaya çalışın.

HANGİ ACENTEDEN HANGİ PAKETİ TERCİH ETMELİYİZ?

Paket turlarındaki Ulaşımda acenteler 3 seçenek sunuyorlar. Bunlar;

 • Kendi özel aracınızla çöle gidiyorsunuz

Tur paketleri arasında en ucuzu budur. Tur şirketi size transfer hizmeti sunmaz. Sadece çöle ulaştıktan sonra safari hizmeti verir ve aktivitelere katılabilirsiniz. Eğer kendi özel aracınız yoksa bu seçeneği seçmeyin. Çünkü taksi veya başka ulaşım araçlarıyla çöle ulaşım sağlamak neredeyse imkansızdır.

 • Belli noktadan kalkan servislerle çöle ulaşım sağlıyorsunuz.

Eğer özel aracınız yoksa bu en makul olan seçenektir. Genelde merkezi  konumlar buluşma yeridir. Ve servis aracı sizinle birlikte tur satın alan herkesi toplar çöle götürür.

 • Özel jeep araç ile sizi evinizden alıp çöle transferinizi sağlıyorlar (VIP hizmet)

Tur şirketinize konakladığınız yerin konumunu atarsınız. Sizleri evinizden alıp çöle götürür ve sonra tekrar evinize bırakır. Diğer seçeneklere göre daha pahalıdır ama konforludur. 4 kişi ve üstüyseniz Tur şirketiyle pazarlığa gidin ve vip hizmet alın. Kişi sayınız fazla olduğundan mantıklı seçenek bu olacaktr.

Ayrıca Tur paketlerinde öğleden önce ve öğleden sonra olarak 2 sefer seçeneğiniz olacak. Öğleden önceki turun tek avantajı gün doğumunu görmek ama ben her defasında öğleden sonraki seferleri satın aldım. Size de bunu öneririm. Akşam eğlencelerinin zevki bambaşka oluyor.

Tur Paketine Dahil hizmetler ve Aktiviteler

 • Çöl safarisi
 • Deve ve at sürüşü
 • Limitsiz su ve soft içecek
 • Arap kostümü ile resim çekinme
 • Kadın ve çocuklara kına dövmesi
 • Akşam yemeği
 • Showlar (ateş show, dansöz show vs.) 
 • Kişi başı 1 nargile

Bunlar değişmez aktiviteler ve dahil hizmetler. Bir tur satın aldığınızda otomatik bütün bunlardan yararlanıyorsunuz. Sadece Acente ve aktivite farkları var. Hatta daha çok kalite farkı var desem daha doğru olur. Abu dhabi de katıldığım arabian night village bunlar arasında en kaliteli ve konforlu olanıydı. Tekrar gidersem sanırım yine Arabian Night Village’i tercih ederim

Dahil olmayanlar arasında atv sürüşü var. oraya gittiğinizde isterseniz belli bir ücret karşılığında atv safari de yapabiliyorsunuz.

HANGİ ÇÖLÜ TERCİH ETMELİYİZ?

Bae’de safari için ayrılmış çöller arası görsel fark yok.Dediğim gibi sadece içeriklerin kalitesi değişkenlik gösteriyor.Bu yüzden tercih yaparken yorumları çok okumanızı tavsiye ederim. Ben size gittiğim  3 çöl safarisini yorumlayacağım.

 1. Al AİN DESERT – Burası Dubai ‘yi ilk ziyaretimde katıldığım safariydi. İlk olduğundanmıdır nedir inanılmaz zevk almıştım. Ozaman aracım vardı oyuzden çöle kendi aracımla gittim. Tur şirketinden sadece çöl safarisi ve aktiviteler için 40 AED karşılığında paket satın aldım. Eğlence güzeldi ama diğer turlara göre ucuz olduğundan sanırım inanılmaz kalabalıktı. Yemekleri iyi değildi, neredeyse hiçbirşey yiyemedim ben. Sharjahtaki bir acenteden aldığım paketi sizde incelemek isterseniz Buraya tıklayın.
 2. AL FAQA DESERT – Dubaiye 2. Ziyaretimde katıldım. Merkezi bir yerden servisle çöle ulaşım sağladık. Yaklaşık 2 saat sürüyor ve servisler öyle konforlu şeyler değil bizim eski tip dolmuşlarımız gibi. 85 AED ödeyerek katıldığım turun içeriği diğerleriyle aynıydı. Ama bu safarimde daha coskulu bir topluma denk geldiğimden daha coşkulu eğlendik. Ve yemekleri ilk çöle göre çok daha iyiydi. Rezervasyon yapmak veya bilgi almak isterseniz buraya tıklayın
 3. ARABİAN NİGHTHS VİLLAGE – En son ki BAE ziyaretimde bu çölde safariye gittim. Diğer iki yerden çok daha fazla kaliteli ve hoştu. Çok kalabalık değildi ama eğlence için yeterince insan vardı. Diğer çöllerde sıfır hizmet varken, burada açık büfede yemek alırken bile garsonlar etrafınızda dönüyor. Yani çok güzel ayrıcalıklı bir hizmeti var. Tuvaletler temiz, oturuduğumuz yerler çok temiz ve her şeyden önce yemekleri mükemmeldi. En az 15 çeşit tatlı vardı yemekleri siz düşünün. Tabiki hepsinin tadına baktım genelinin lezzeti güzeldi. Buraya servis değil jeep ile ulaşım sağladık ama jeep içerisinde bir başka aile daha vardı. 2 grup olarak bindik yani vip hizmet değildi. Tur karşılığı kişi başı 350 AED ödedik. Burası aynı zamanda bir otel bütçeniz uygunsa geceliğine ortalama 2000 ödeyerek konaklayabilirsiniz. Ben konaklama tercih etmeden sadece safari tur satın aldım. Çok memnun kaldım. İncelemek isterseniz Buraya tıklayın.

Eğer aracınız yok ve kısıtlı bütçeniz varsa AL Faqa desert safarisini inceleyebilirsiniz. Ben Abu Dhabi acentesinden bilet almıştım fakat Dubai de de olsanız hizmet veriyorlar. Hangisine giderseniz gidin çok eğleneceksiniz. Fakat eğer bütçenize uyarsa Arabian Nights Village benim favaorim. Hiçbir aktivitede sıra beklemiyorsunuz. Ortam ve hizmet çok güzel.

DUBAİ YAZIM İÇİN TIKLAYIN

ABU DHABİ YAZIM İÇİN TIKLAYIN

SHARJAH YAZIM İÇİN TIKLAYIN

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaijani AZ English EN Turkish TR