BAE GEZİ REHBERİ
Asya

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (BAE)

Orta doğuda, Arap Yarımadasının güneyinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri; Abu Dhabi, Dubai, Ajman, Sharjah, Füceyra, Resu’l-Hayme ve Ummül-Kayveyn olmak üzere 7 emirlikten oluşmuştur.

Başkent : Abu Dhabi

En büyük şehir: Dubai

Resmi dil : Arapça

Resmi din : İslam

Tarihçe: Birleşik krallıktan bağımsızlık günü ; 2 Aralık 1971

Etnik gruplar: %16,5 lokal vatantaşlar, %83,5 yabancı işçiler

Devlet başkanı : Halife Bin Zayid El-Nehyan

Başbakan : Muhammed Bin Raşit El-Mektum (dubai hükümdarı)

Dış işleri bakanı : Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan

Nufus : 9.832.455

Trafik akışı : Sağ

Para birimi : BAE Dirhemi

Telefon kodu : +971

Milli marş : İşi biladi ( ulusum çok yaşa )

YÖNETİM

Monarji ile yönetilen BAE’de siyasi parti yoktur. BAE Devlet Başkanı, yasama ve yürütme yetkisine sahiptir. Yedi emirliğin Emirlerinden oluşan Yüksek Konsey, BAE’deki en üst düzey yetki ve karar organıdır. Yüksek Konsey’in Başkanı BAE Devlet Başkanı’dır. Devlet Başkanı, Yüksek Konsey toplantı halinde olmadığı zamanlar, bu konseyin tüm yetkilerini kullanabilmektedir. Dolayısıyla, Devlet Başkanı, yasama ve yürütme yetkisine de sahiptir.

EKONOMİK YAPI

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli gelir kaynağı petroldür. Bunu doğal gaz takip ederken, Balıkçılık ülkede devam eden gelir kaynaklarındandır. Önceden gelirlerinin büyük çoğunluğunu karşılayan inci avcılığı şimdilerde ülkede önemini kaybetmiştir. Çok yaygın olmamakla birlikte tarım ve hayvanclık da yapılmaktadır. Dış ticaretten de önemli miktarda gelir sağlanmaktadır. Dubai emirliği aynı zamanda bir ticaret merkezidir. Bu şehirde Râşid ve Cebeli Ali limanı adlı iki büyük limanın bulunması şehre ticari yönden canlılık kazandırmaktadır. Adı geçen limanlar vasıtasıyla ülkenin dünyayla deniz bağlantısı sağlanmaktadır. Dış ticarete önem verilmesi ve yabancı sermaye sahiplerine kolaylık sağlanması ülkede bankacılık sektörünün gelişmesine de imkân sağlamıştır.

DIŞ TİCARET

BAE; petrol, petrol ürünleri ve doğal gazın yanı sıra alüminyum, inci, hurma ve kurutulmuş balık ihraç etmektedir.

Makineler, ulaşım araçları, elektrikli ve elektronik araçlar, dayanıklı tüketim malları, kimyasal maddeler, ilaç, gıda maddeleri, canlı hayvanlar ise ithal ettiği malların başında gelir.

İhraç yaptığı başlıca ülkeler: Japonya, Hindistan, İsviçre, Güney Kore, Singapur, Suudi Arabistan

İthalat yaptığı başlıca ülkeler: Hindistan, ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Türkiye

BAE VE TÜRKİYE ARASI DIŞ TİCARET İLİŞKİLERİ

BAE’de bulunan Türk firmalarının faaliyetleri daha çok genel ticaret, petrol, inşaat-ulaştırma, güvenlik teçhizatı, gıda ve inşaat malzemeleri gibi sektörlerde yoğunlaşmaktadır. BAE ayrıca, müteahhitlik hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız için önemli bir pazar konumundadır.

DİL-DİN

Ülkede diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi arapça  resmî dildir. Eğitim genelde ingilizcedir. Ülkede çok yabancı olduğu için ingilizce yaygındır. Özellikle iş hayatında yaygın olarak ingilizce kullanılır. Ticaret dili fransızca, arapça, farsça ve İngilizcedir.

Ülkedeki en yaygın din ise %77’lik oranıyla İslam’dır. Azınlık dinleri olarak da %12 Hıristiyan, %4 Hindu ve diğer dinler takip ederler.

NE ZAMAN GİDİLİR?

BAE, yaz aylarında güneşin beyin yakma potansiyelinin en yüksek olduğu ülkeler arasında. O yüzden tavsiyem; kış aylarında orada olmanızdır. Ben Nisan/Mayıs/Ekim/Kasım/Aralık/Ocak aylarını tatmış biri olarak tekrar gidersem kesinlikle Kasım/Aralık/Ocak aylarını tercih ederim. Endişelenmeyin Birleşik Arap Emirliklerinin her emirliğinde yılın her ayı denize girmek mümkün ve avm içerisindeki aşırı güçlü soğutmaları saymazsak hiç üşümeyeceksiniz.

BAE DE KONAKLAMA

Bu konu normalde epey ayrıntılı bir konudur. Fakat ben bunu çok basite indirgeyip size tek cümle vurgulamak istiyorum.

”Otelde değil, evde kalın.”

Oteller çok konforlu tabi ki, fakat çok çok iyi bir bütçeniz yoksa çok konforlu dediklerimizden ziyade daha merkez dışındaki ve yemek dahil olmayan otellere yada pansiyonlara yönelmek zorunda kalacaksınız. Bunu yaparken, eğer bir otel odasında kalıyorsanız mini bardan başka mutfak gereçleriniz olmayacak. Dolayısıyla sürekli dışarıdan yemek yemek zorunda kalacaksınız. BAE mutfağı damak zevkimize uygun fakat ucuz değil. Bu nedenle Tercihiniz evden yana olmayacaksa bile mutlaka mutfağı olan odaları tercih edin.

Ben Birleşik Arap Emirliklerindeki her gezimde ev kiralamayı tercih ettim. Hem kendime ait mutfağım olduğundan yemek konusunda hiç sıkıntı çekmiyorum. hemde BAE’de evlerde genelde havuz ve fitness salonu var. Bütün bunlar bana pansİyondan daha lüks bir konaklama fırsatı veriyıor.

Konaklamak için kullandığım yöntem Airbnb. Daha detaylı açıkladığım yazım var. Oraya buyrun.

BAE TÜRK VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTİYOR MU?

Evet arkadaşlar BAE türk vatandaşlarından vize talep ediyor. Ama korkunuz olmasın bu ülkede herşeyde olduğu gibi vizede de ver parayı al vizeyi diyorlar. Ortalama 100 dolar karşılığında 3 iş günü içerisinde %99 onaylanıyor vizeniz. Ortalama diyorum çünkü BAE vizesine kendimiz başvuramıyoruz. Arada bir aracı olmak zorunda. Bazı havayolları müşterilerine bu hizmeti sunuyor. Biletinizi alırken bunu sorgulamayı unutmayın. Yada bazı turizm acentelerine başvurabilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin fiyatlar çok çok farklılık göstermiyor oyuzden ortalama 100 dolar diyebiliriz.

TÜRKİYE’DEN ULAŞIM

BAE’nin her emirliğine ülkemizden ulaşım çok basit. Çok sık aktarmasız uçuşlar var. Sharjah ve Abu dhabi de bir havaalanı, Dubaide ise 3 havaalanı var. Direk dubaiye uçacaksanız, genel olarak daha sık uluslar arası uçuşlar alması ve şehir içine ulaşım kolaylığı nedeniyle ben Dubai İnternational Havaalanını tercih etmenizi öneririm. Eğer birden çok emirlik görmek isterseniz, ulaşımı daha ekonomik hale getirmek için varış yerinizi Sharjah olarak belirleyin.

SHARJAH / Dubai arası ulaşım ve Sharjah Gezilmesi gereken yerlerle ilgiliyseniz sayfama davetlisiniz! http://gezginella.com/sharjah/

BAE ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM

BAE’de hangi emirlikte olursam olayım ben taksi kullandım. Bir kaç defa otobüs kullanma teşebbüslerinde bulundum fakat bence BAE için tasarruflu olmuyor. Taksiler pahalı değil ve oranın hava koşulları çerçevesinde çok konforlu. Aynı zamanda görülecek yerlerin rotasını güzel hazırlarsanız aslında her yer birbirine çok yakın bu nedenle taksi ücretleri kabarmış olmuyor.
Mesela Abu Dhabi için neredeyse hemen hemen heryere 11 AED ile gidebiliyorsunuz. Sharjah ve Ajman içinde geçerli bu. Sadece dubai içi ulaşımlarınızda 25 AED üzerine çıkabilirsiniz. Bu da yoğun trafikten kaynaklı olarak nerede konakladığınıza göre değişir aslında.

Uzun uzun yazmadığım ama gitmek isterseniz birer gününüzü ayırarak gezebileceğiniz BAE’nin diğer emirlikleri Ajman, Füceyra, Resu’l-Hayme ve Ummül-Kayveyn emirlikleri içinde taksi olayı geçerli. Ben Füceyra hariç her emirliği gördüm. Her emirlik için gezilecek yer listesi var tabiki ama Yazmadıklarımbana göre görülmesi gereken çok çok önemli yerler değil. Yolunuz düşerde buraları da görmek isterseniz kendinizi akışa bırakın caddelerinde yürüyün.

Resu’l-Hayme emirlikler içinde en küçük olanı. Bana göre tam bir deniz kum güneş yeri. Çünkü ben sahillerindeki güzel aktivitiler harici yapacak çok birşey bulamadım. Buraya gelirseniz filamingo beach’de mangal yakan ailelerle sohbet edin onların sofrasına dahil olun. Troikal ormanların birine gidip yürüş yapın, rahatlayın yada dalış yapın, keşfedin.

Ajman’a yolunuz düşerse Ajman müzesini görün. Burası Ajman’ın tarihteki yaşamlarını çok güzel anlatıyor.

Ummül-Kayveyn’e yolunuz düşerse salaş sokak yemeklerinden tadın, hediyeler alın (diğer emirliklere göre çok daha ucuz) cadde büfelerinden karak alın ve sahilde yürüyüşe çıkın.

BAE’DE İLETİŞİM VE İNTERNET

Gittiğiniz her mekanda wifi olacaktır. Otelde veya evde kalırsanız yine Wifi hizmetiniz olacaktır. Fakat yine de bir sim kart edinmek isterseniz ben size Etisalat öneririm. Haavalanından veya bir çok avm de bulunan ofislerinden 100 AED karşılığında sim kart+1GB internet edinebilirsiniz.

BAE’DE ÇÖL SAFARİSİ

BAE’ye gelip safari yapmadan dönen olmamalı diye düşünüyorum. Bütçeniz hangisine yeterliyse bir paket seçip almalısınız. Ben 3 ayrı zamanlarda 3 farklı çöl safarisine katıldım. Bunlar arasındaki fiyat farkı konfor seçenekleri ve aktivite bolluğunu anlattığım ayrıca yazım var.

Safari ile ilgileniyorsanız ilgili sayfama davetlisiniz!

İPUÇLARI

Nufusun çok az kısmını oluşturan yerel halka emirati yada lokal deniliyor Ve kendileri sonsuz haklara sahipler. %95 i çalışmıyor. BAE’de bulunan her yabancı sermayeli işletmenin bir emirati ortağı olmak zorunda Ve hisse payı %51 oranında emirati vatandaşına veriliyor. Yani bir avuç emirati topluluğu devlet tarafından çok yüksek hak ve korumaya sahipler.

Şehir nüfusunun çoğunu yabancılar oluşturuyor. Yabancı nüfusun büyük bir kısmı da expat (göçmen)’dir. Yabancı nüfusun bayramları yerel halkın bayramları ile aynı saygıyı görüyor. Yerel halk ibadet saatinde toplantıya ara verme hakkına sahipken, ezan sesleri çok yüksek tutulmamaya çalışılarak diğer azınlıklara zorlama yapılmıyor.

Muhafazakar yapıya sahip BAE’de, biz müslümanlar olarak gidip doğrudan alkol satın alamıyoruz. Hiç bir markette alkol satışı yok. Ama oteller bünyesinde dilediğince alkol alıp içebilirsiniz.

Çok kültürlü bir yer olduğu için giyim konusunda herkes birbirine saygılı. Yerel halk kadınları abaya denilen uzun siyah elbise, erkekleri ise dishdasta denilen uzun beyaz elbise giyiyor. Onlar yanında tatile gelen turist rahatça bikini ile caddede yürüyebiliyor. Herkes birbirine saygılı. Arap kadınları inanılmaz bir yarış içinde. Çok bakımlılar ve lükse düşkünler.

Araba ve benzin fiyatları çok ucuz. Sokakta çok fazla lüks araba görebilirsiniz. Kadınların çoğunluğu Suv araç kullanırken beyleri daha çok spor araçlarda görüyoruz. Çok kibar ve saygılılar fakat trafikte canavar gibiler. Çok büyük yollar ve rahat hız limitleri var. Kurallara genelde uyuyorlar fakat yine de çok kalabalık olan yollarda araç sürmek biraz zor. Trafik sağdan akıyor.

Tatlı su kaynakları olmadığı halde yeşilliklerle süslü bahçeler ve bu suyu denizden üreten bir (Desalination systems) sisteme sahipler. Yoktan var etme güçleri petrolden gelen zenginliklerinden olsa da takdire şayan bence.

BAE’de herşey gibi evler de çok pahalı. Turistseniz günlük apart/ev/oda tutabiliyorsunuz. Fakat uzun süreli kalımlarda Emirati den değilseniz minimum 6 ay veya 1 yıllık ödeme ile ev tutabiliyorsunuz.

Otobüslerde sadece kadınlar bölümü var. kadınlar bölümü boşken bile ayakta kalan erkekler oturamıyor. Yasak. ulaşım ücretleri mesafeye göre değişiyor. Akbil tarzı kartlarla ödeme yapıyoruz. Otobüslere hem binerken hem inerken kart basmak gerekiyor.

BAE çok güvenli bir ülke. Katı kurallar var. Özellikle turistlere ve kadınlara karşı suç işleme oranı çok düşük. Kadınlar geceleri istedikleri saatte istedikleri yerde yürüyebiliyorlar. Kapını kapatmadan dışarı çıkabilme özgürlüğüne sahipsin. İşlek Sokakta cüzdan kaybedemezsin çünkü muhtemelen döndüğünde orada olur, polisten başka kimse alma cürretini gösteremez. Çünkü her yer çok gelişmiş kameralarla dolu. Bu güvenlik konusu bilhassa Abu Dhabi ve Dubai için geçerli. Diğer emirliklerde de aynı güvenlik söz konusu fakat oran küçükte olsa düşebiliyor.

ABU DHABİ Gezilmesi gereken yerlerle ilgiliyseniz sayfama davetlisiniz! http://gezginella.com/abu-dhabi/

DUBAİ Gezilmesi gereken yerlerle ilgiliyseniz sayfama davetlisiniz! http://gezginella.com/dubai/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaijani AZ English EN Turkish TR