Seyahat İpucları

AİRBNB NEDİR? NASIL KULLANILIR?

Hayalini kurduğunuz seyahate çıkıyorsunuz. Gezeceğiniz yerler için tur programı, harcamalarınız içinse bütçe hesaplaması yapıyorsunuz. Buraya kadar her şey heyecanlı ve çok güzel. Fakat Tüm hesaplamalarınız bittiğinde bütçenizin en büyük bölümünün konaklamaya gittiğini gördünüz. 2 seçeneğiniz var. Ya hostelde kalıp, daha çok gezecekesiniz yada temiz otellerde kalıp, kalan paranızın yettiği kadar gezeceksiniz. İşte bu çok sinir bozucu değil mi ? Evet. Bunu en iyi bilenlerdenim ve şikayetlerimin başında gelirdi taaa ki AirBnb ile tanışana kadar.

Ben hostellerde kalmayı becerebilen birisi değilim. Denemedim değil, çok denedim ama hiçbir defasında hoşnut olmadım. Her gezimde sadece otellere verdiğim bir dolu paraya acırdım.Eğer sizde benim gibi hem konforlu/temiz hemde ucuz olsun diyorsanız AirBnb ile tanışmalısınız.

AirBnb uygulaması 2008 de San Fransicco’da kurulmuş. Bense 2015’den beri tanışıyorum kendisiyle ve tanıştığım için inanılmaz mutluyum. Türkiyede çok yaygın olmasada yer yer bazı bölgelerde kullanılabiliyor. Fakat ben Türkiye’den çok yurt dışı seyahatlerimde kullandım. Direk internet sitesini kullanabileceğiniz gibi akıllı telefonlarınıza uygulamayı ücretsiz indirebilirsiniz. Kullanımı çok basit ve anlaşılır. AirBnb kullanmadan önce üyelik oluşturmanız ve bazı güvenlik filtrelerinden geçmiş olmanız gerekiyor.

AirBnb için 2 tür üyelik mevcut. Birisi evini kiralamak isteyenlere hitap ediyor diğeri ise ev kiralamak isteyenlere. Ev sahipleri üyeliklerini oluşturup evlerini yayınlıyorlar ve AirBnb aracılığıyla kiracı buluyorlar. Bizim bugün ilgilendiğimiz kısım, AirBnb’de ev kiralamak isteyenlerin izlemesi gereken yol olacak.

 1. AirBnb’yi akıllı telefonlarınıza indirdikten sonra üyeliğimizi gerçekleştiriyoruz.
 2. Uygulama güvenlik için sizden bir kaç kişisel bilgi isteyecek, vermekten çekinmeyin.
 3. Artık AirBnb’de keşif yapabiliriz. Arama motoruna hangi şehre gitmek istediğinizi yazın, binlerce seçenek çıkacaktır.
 4. Bu seçenekler arasından filtreleme yapacağız. Eğer özellikle istediğim bir ev tipi yoksa ben 2 filtreleme yapıyorum.
 • Fiyat aralığı. Seçtiğim ülkede konaklamaya verebileceğim maksimum bütçeyi belirleyip, minimum maksimum değerlerler tıklıyorumm
 • Yerin türü. Bu benim için en önemli filtreleme. 4 tip seçeneğimiz var.
 • Yerin Tamamı : Tüm evi kiralamak istediğinizde yapmanız gereken filtreleme türdür. Benim en sık kullandığım Seçenek bu oldu. Eğer ikiden fazla kişi seyahat ediyorsanız bu seçenek en doğru olanı olacaktır.
 • Özel Oda: Bir evin boş odasını kiralamış olursunuz. Genelde size ait banyo/tuvalet olur ama ortak kullanım olan evlerde mevcut. Mutfak ortak kullanım ve temiz bıraktığınız sürece istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
 • Otel odası : Bilindik otellerden çok görmüyorum. Genelde pansiyon tarzı veya küçük butik oteller mevcut ama yinede benim tercihlerim arasında hiç olmadı.
 • Müşterek oda : Hostel mantığı buradada var. Eğer yalnız seyahat ediyor ve düşük bütçeleriniz varsa bu yöntemi seçebilirsiniz. Bir odayı başka bir misafir ile paylaşıyorsunuz. Mutfak ortak kullanım ve temiz bıraktığınız sürece istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz

5. Filtrelemelerimizi de yapıktan sonra istediğimiz eve tıklıyoruz. Sağ alt köşede kırmızı yazı ile vurgulanmış ”uygunluk durumunu kontrol edin” butonuna tıklıyoruz. Eğer bizim gideceğimiz tarihte ev uygunsa, Açıklama bölümünden Ev sahibiyle iletişime geç butonuna tıklayıp, sormak istediğimiz ne var ise ev sahibine sorabiliyoruz. Çok hızlı yanıt veriyorlar.

6. Son olarak eğer ev sahibiyle anlaştıysanız, rezervasyon isteği gönderin. Böylece site sizi direk ödeme sayfasına yönlendirir. Buraya kredi kartınızın bilgilerini girerek ödeme yöntemi oluşturabilirsiniz. Ev sahibi bu rezervasyon isteğinize onaylarsa her şey tamam demektir. Size verilen ulaşım bilgileriyle evinize gidip konaklamaya başlayabilirsiniz.

İşte herşey bu kadar basit.. Şimdi gelelim ipuçlarına;

 • Airbnb’de ev sahipleriyle uzlaşmaya gidebilirsiniz. Çoğu ev sahibi kısa süreli ev kiralar ama ben 2 aya kadar bir evi kiraladığımı bilirim. Yani 1 ay biryerde konaklayacaksanız da AirBnb kullanabilirsiniz. Hatta bazı ev sahipleri bundan mutlu olup çok ciddi indirimler uyguluyorlar. Mesela ben yukarıda resmini paylaştığım Setia Sky Residance seçimimde o uzun süreli konaklamaya has indirimden yararlanarak 2 ay konakladım.
 • AirBnb’de gecelik fiyatları ev sahipleri belirler bu yüzden pazarlık altın kuraldır.Ben beğendiğim her ev için ev sahibiyle iletişime geçip bana ekstra indirim yapmasını talep ederim ve genelde kabul ederler. En son ki Dubai konaklamamda Marina bölgesinde mükemmel lüks bir evde kaldım. Airbnb’de ev sahibinin istediği tutar gece başına 800 lira iken ben kendisine 4 gün için 2000 tl teklif ettim ve kabul etti. Tek geceye 500 lira ödedik ve toplam 4 kişiydik. Kişi başı 125 tl ödemiş olduk ve Marina gibi bir yerde konakladık. Normalde Bu fiyata ücra köşelerde hostelde ancak kalabilirdik. Oyuzden mutlaka pazarlık yapıp şansınızı deneyin.
 • Bazı ev sahipleri çift kabul etmezken bazıları özellikle çift istiyor. Kimisi çocuk kabul etmiyor, kimisi sadece kadın misafirler ararken kimisi sadece erkek misafirleri kabul ediyor. Bu nedenden dolayı beğendiğiniz ev ile ilgili ev sahibine kriterleri özellikle belirtip onay alın.
 • Bazı kullanıcılar studio ev tutup 3-4 kişi kalmayı düşünebiliyorlar. fakat bu her evde akıllıca bir davranış olmayacaktır. Özellikle site veya lüks sayılan evlerde anahtar verirken kalacak misafirlerin pasaport kopyasını alıyorlar. Sürekli kalabalık girip çıktığınız anlaşılırsa ekstra ödeme talep ediyorlar ve bunun için geçerli haklara sahipler. O yuzden bunu yapmanızı önermem. Fakat yine ev sahibi ile iletişime geçerseniz izin verme olasılığı yüksek. Bir gezgin grubunun studio dairede yanlarında şişme yatak taşıyarak 4 kişi kaldıklarına şahit oldum. Yani izin olduğu sürece olur yolu her zaman bulunur.

AİRBNB GÜVENLİ Mİ?

Gelelim en çok beklenen sorunun cevabına. Bana sorarsanız evet yeterince güvenli. Fakat online bir platform sonuçta bu yüzden tedbirli olmak her zaman önemli faktör. Evde konaklayan misafirlerin yorumlarını ve ev sahibinin puanını inceleyin. 4 yıldız altı alan evleri çok tercih etmemenizi öneririm.

Bazı misafirler evde kamera olduğu şikayetlerinde bulunmuş fakat olumlu yorumlar yapan insan sayısı çok çok daha fazla olduğu için ben birkaç kötü ev sahibi yüzünden böyle güzel bir platformu karalamaktan yana değilim.

EV RESİMLERDEKİ GİBİ DEĞİLSE?

Eğer çok sayıda misafir yorumları varsa bu ev %99 resimlerdeki gibidir. Çünkü bir ev sahibi birden fazla aynı konuda şikayet ediliyorsa AirBnb ilanı kaldırıyor. Ben 2015 den beri çok sayıda evde konakladım. Henüz resimde görüldüğü gibi olmayan bir eve rastlamadım.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ AİRBNB İLE PAYLAŞMAK DOĞRU MU? EKSTRA ÖDEME VAR MI?

Kredi kartı bilgilerinizin gizliliği sağlanır ve güvenlidir, bundan endişe etmeyin.

AirBnb %6-%12 oranında hizmet bedeli alır. Ve ev sahiplerinin belirlediği oranda temizlik bedeli alır. Fakat bu ekstra ödemeler siz rezervasyonu tamamlamadan tutara yansıtılır. Yani bunu ayrıntılı olarak görüyorsunuz ve siz oynaylarsanız ödeme kartınızdan tahsil edilir.Siz ödemeyi yaptıktan sonra ekstra bir ödeme çıkmaz.

Özet olarak ben AirBnb’yi istisnasız her seyahatimde kullanıyorum ve hiç pişman olmadım. Bu yüzden denemenizi tavsiye ederim. Ara ara kaldığım evlerden Kareler paylaştım. Fiyatları hep benim pazarlıklarmın sonucudur.

Ev sahibine teklif sunmaktan çekinmeyin!

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaijani AZ English EN Turkish TR