Asya

ABU DHABİ (UAE)

Birleşik Arap Emirliklerinin başkentidir Abu Dabi. Yaklaşık 2.5 milyonluk nüfusu ile BAE’nin en kalabalık 2. şehridir. Ekonomik zenginliği büyük ölçüde petrol ve doğal gaz üretimine dayanır. Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi çöl iklimi hakimdir.

Bu kadarcık teorik bilgiden sonra; Bence Türkiye’nin tipik Ankarasıdır Abu Dhabi. Her köşesi güzel, fakat birden fazla gittiğinizde ilkinden daha farklı yapacak bir şey bulamazsınız benden söylemesi… Ancak ilk defa görecekseniz ağzınız açık her köşesini gezeceksiniz, bundan emin olun.

1830-1890 yılları arasında Basra Körfezi kıyısında balıkçılık ve inci avcılığının yapıldığı ufak bir kasabayken 1892’de yabancılara vergi indirimi tanınınca yörenin ticarette başarılı İran ve Hintli komşuları bölgeyi mesken edindi. Yine bu tarihlerde İngiliz sömürgesi altına girmiştir. Bu, bölgenin Avrupa’yla ticaretinin hızla artmasına yol açtı. İngilizler bölgeyi kendi sömürgesi olarak 1968’e kadar yönetti. 1968’de İngilizlerin çekilmesiyle 6 emirlik birleşerek hepimizin bildiği “Birleşik Arap Emirlikleri” adını aldı. 2 Aralık 1971 de İngiltere’den bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık günü milli bayram olarak kutlanıyor.

Abu Dabi de de diğer emirliklerde olduğu gibi kadınlara pozitif ayrıcalık var.Bunlardan biri de kadınlar günü (Girls day). Hemen hemen her mekanın kadınlara özel ücretlendirmeleri var. Genelde çarşamba ve perşembe günleri olsa da diğer günlerde de kadınlara ücretsiz ve sınırsız içecek veren mekanlar var. Bunlardan bir kaçını aşağıya bırakıyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı COOPER’S-BAR-RESTAURANT.jpg
Cooper’s Bar&Restaurant
Pazar günleri 20.00 ile 02.30 arasında ilk 3 içecek ücretsiz
Adres: Park Rotana Abu Dhabi, Khalifa Park
 +971 2 657 3325
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı İRİS.jpg
İris Yas Island
pazar ve çarşamba günleri 20:00-02:00 arası ücretsiz 2 içecek
Adres: Yas Marina
 +971 55 160 5636
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bloga-ekle.jpeg
Eclipse Terrace Lounge
Perşembe günleri 19:00-22:00 arasında ilk 2 içecek ve yanında bir sushi tabağı ücretsiz. Aynı zamanda mükemmel canlı dj perpormans gösterisi sunuyor.
Adres: Four Seasons Hotel Abu Dabi, Al Maryah Island
+971 2 333 2444

Abu Dabi de metro yok. Otobüs ve taksi kullabiliyoruz. Her iki ulaşım şeklinde de sınıflandırmaya rastlıyoruz. Mesela normal taksiler yanında özel vip taksiler de var ve tabi ki tarife ücretlendirmeleri farklı. Taksilerin hepsinde kamera var. Bu yüzden çok seviyeli ve kibarlar. Şoförler genelde Hintli ve Pakistanlı. Türkiye politikasını yakından takip ediyorlar ve geneli yol boyunca bizleri konuşmaya bayılıyor. Tarifeler 5 AED’ den başlasa bile min. 12 AED ödemek zorundasınız.

Otobüslerde sadece kadınlar bölümü var. kadınlar bölümü boşken bile ayakta kalan erkekler oturamıyor. Yasak. Ulaşım ücretleri mesafeye göre değişiyor. Akbil tarzı kartlarla ödeme yapıyoruz. Otobüslere hem binerken hem inerken kart basmak gerekiyor. Havaalanında iner inmez edinebilirsiniz. Resmini aşağıya bırakıyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kart2-1024x906.jpg

ABU DHABİ ŞEHİR MERKEZİNDEN DUBAİ’YE ULAŞIM

ilk seçenek tabi ki taksi. Ortalama 250 AED tutacaktır.

İkinci seçeneğimiz ise otobüs. Hemen Al Vahda Mall’un yanındaki Abu Dhabi Merkez Otobüs Terminalinden biletimizi 25AED karşılığında almamız gerekecek. Ben Dubaiye vardığınızda metro seçeneğinizin olması açısından 101 numaralı IBN BATTUTA otobüsü için bilet almanızı tavsiye ederim. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuktan sonra artık Dubaidesiniz. Gideceğiniz yere metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için gişelerden NOL kart edinmeniz gerekiyor.

ABU DHABİ GÖRÜLESİ YERLER

CORNİCHE

Gündüzleri çok sakin olan kocaman caddeleri akşamları çok hareketli olur Abu Dhabi’nin. Özellikle Corniche road akşam yürüyüşleriniz için merkezdeki en ideal yer olacaktır. Aynı zamanda gündüz giderseniz mavi bayrak ödüllü plajda keyif çatabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2019_abudhabi3_base.jpg
CORNİCHE

SHEİKH ZAYED GRAND MOSQUE

Ziyaret saatinizi gün batımına denk getirmeye özen gösterin çünkü bu muhteşem caminin akşam görüntüsünün ekstra görsel şöleni var. Abu Dabi de taksiler can yakmaz o yüzden taksi kullanmaktan korkmayın ama sırt çantası ile geziyorsanız merkezi konumlardan otobüs ile de gelebilirsiniz. Otobüs ile ulaşım zor değil. Cami içine kadar geliyor fakat 1-1 buçuk saati gözden çıkarmalısınız.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı thumb-sheikh-zayed-mosque-night-mosque-abu-dhabi-uae.jpg
SHEİKH ZAYED GRAND MOSQUE
AKŞAM GÖRÜNTÜSÜ

Caminin dışarıdan görünüşü inanılmaz büyük görünse de görülecek yerleri aslında toplamda maksimum 1 saat. Fakat o görülecek yerlere ulaşmak için cami içerisinde epey bir yol gidiyoruz bu nedenden yarım gününüzü bu camiye ayırmak doğru olacaktır. Camiye giderken ekstra kıyafet almanıza gerek yok her kadına abaya veriyorlar ve giymek zorunlu. Beylere özel bir kıyafet verilmiyor fakat kısa şort veya atlet tarzı tişörtler giymemeye özen göstermekte fayda var. Bir İngilizin beline eşarp bağlattıklarına şahit oldum. Belinde eşarp ile cami gezmek istemeyen beylerimiz o gün daha rahat kıyafetler giymeye özen göstermeliler. Cami içerisinde görecekleriniz arasında dünyanın en büyük el dokuması halısı ve avizesi başı çekecek. Girişler ücretsiz sadece monitör üzerinde kişisel bilgilerinizi ve ne için geldiğinizi bildiren bir anket dolduruyorsunuz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı d44ff80a89be356f1be808a9c0b90295-1024x576-1.jpg
SHEİKH ZAYED GRAND MOSQUE
GÜNDÜZ GÖRÜNTÜSÜ

EMİRATES PLACE

Arap kültürünü mimari ve geleneksel açıdan tanıtmayı hedefleyen Emirates Palace, Corniche’de yer alıyor. Eğer vaktiniz kısıtlıysa es geçebileceğiniz mekanlardan. Fakat vaktiniz olursa görmenizi tavsiye ederim. Giriş için ödeme yapmıyorsunuz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Emirates-Palace-abu-dhabi.jpg
EMİRATES PLACE

HERİTAGE VİLLAGE

Bu açık hava müzesi Marina Mall’a çok yakın. Bence Abu Dabi de ilk önce görülmesi gereken yerlerden biri Heritage Village. Geleneksel vaha köyü tarzında inşa edilmiş, ziyaretçilerinin eski çöl yaşamını görmelerine olanak tanıyor. Giriş için ödeme yapmıyorsunuz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ccc2b959-baf0-43b8-9ca4-a40dd3968a89.jpg
HERİTAGE VİLLAGE

SAADİYAT ISLAND

Merkezden ortalama 15 dakikalık araç mesafesindedir. Neredeyse tüm kültürel aktiviteler bu adada toplanmış durumda. Müze severlerin ilk durağı olmalı Saadiyat Island.

Bünyesinde Manarat Al Saadiyat adlı bir ziyaretçi merkezi bulunduruyor. Burada sürekli halka açık sergi var. Bu sergiyi ziyaret ederek adanın tüm geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aynı zamanda ada içerisinde Dünyaca ünlü Louvre Abu Dhabi müzesini de görebilirsiniz. Bu müze bildiğimiz müzelere benzemiyor. Başta mükemmel bir mimarisi var. 55 binadan oluşuyor. Ayrıca ilk evrensel müze olma niteliğini taşıyor. Fransa Cumhurbaşkanı bu müzeyi tanıtırken ‘Medeniyetler arası köprü’ olarak nitelendirmiş. Müzede Türklere ve diğer milletlere ait bir çok eser göreceksiniz. Bence vakit varsa ziyaret edilmeli. Kişi başı 60 AED ödeme talep ediliyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı loure.jpg
LOUVRE ABU DHABİ
Online bilet satışı mevcut. bu linkten inceleyebilirsiniz.
https://www.louvreabudhabi.ae/en/buy-ticket


SAADİYAT BEACH CLUB

Saadiyat adasında çok fazla lüks otel ve beach var. Buralarda günlük ödeme yaparak tesisleri kullanabilirsiniz. Ben Saadiyat beach club’ı tercih ettim. Denizi güzel ama tesis daha güzel. Bol vakti olanlara dinlenmek için güzel bir mekan. Ayrıca özel günlere denk gelirseniz mutlaka arayıp bilgi alın. Ben halloween partisine katılmıştım oldukça başarılıydı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı saadiyat-beach-club.jpg

SAADİYAT BEACH CLUB
Rezervasyon için/ +971 2 656 3500
http://www.saadiyatbeachclub.ae/

Girişler kadınlar için 250 AED, erkekler içinse 500 AED. Tesise rezervasyonsuz alım yapmıyorlar. Önce telefonla rezervasyon oluşturmanız gerekiyor.

Yemekler çok iyi değil. Aynı tesis kahvaltısıyla da epey bir ünlü bende merakımdan bir başka gidişimde kahvaltısını da denedim. Bir Türk’ün asla kahvaltı anlayışına uygun değil. Sizde de merak uyandırırsa paranızı çöpe atmayın. Lezzetsiz demiyorum ama avakadolu dürüm, kavanoz reçel, kahce ve meyveden oluşan bir menü benim için kahvaltı sayılmaz. Fakat Rus arkadaşlarım için epey mutlu bir kahvaltılık olmuştu. Damak zevki…

THE GALLERİA MALL

Ben listelerime pek fazla AVM eklemem aslında. Fakat bu AVM’yi eklememdeki sebep güzel görsel bir konumda olması. Al Maryah Island içerinde bulunan The Galleria Mall, Abu Dhabi deki en lüks AVM diyebiliriz. Ada üzerinde lüks restoranlar var ve AVM içerisinden bu restoranlara ulaşım sağlayabileceğiniz bir yol var. Nusr’et Steak House bu restoranlardan biri. Nus’et BAE akımına uymuş ve ara ara kadınlara güzel ayrıcalıklar tanıyor. Ben bir gidişimde bu ayrıcalıklardan birine denk geldim. Kadınlardan Tatlı ve çay için ödeme alınmıyordu. Fakat bunu sezonda değil yılın pasif aylarında zaman zaman yapıyormuş. Ayrıca aynı bölgede bir kaç pub&bar var. Haftanın bazı günleri kadınlara ücretsiz içecek sunuyorlar.Hiç bir yere gitmeseniz de bu AVM’nin bulunduğu lokasyonu görmenizi tavsiye ederim.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Galleria-Mall21-1024x512.jpg
THE GALLERİA MALL

YAS ISLAND

Helloooo eğlence.. Abu Dhabi eğlencesinin kalbi bu adada atıyor diyebiliriz. Şehir merkezinden ortalama 30 dakikada araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. bu adaya kafe ve restoranlar dışında alışveriş merkezi, su parkı, formula 1 pisti ve marina inşa edilmiş. Ayrıca lüks 5 yıldızlı otelleri ve o meşhur ferrari world’ü bünyesinde barındırıyor

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Yas-Island-Abu-Dhabi.jpg
YAS ISLAND

Yas Adası’nı keşfetmek isterseniz en az 2-3 gününüzü soluksuz harcamanız gerekir. Ama filtre yapacak olursak Yas Island bünyesinde görülmesi gereken yerleri şöyle sınırlandırabiliriz;

  • FERRARİ WORLD
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı FERRAR%C4%B0.jpg

Ferrari markasını taşıyan ilk ve tek eğlence parkı burası. 2007 de yapımına başlanmış ve 2010 da hizmete açılmış. Özellikle hız tutkunlarının ve motor sporlarına ilgi duyanların akın ettiği parkın 86 bin metrekarelik alanı içerisinde ailelere ve yetişkinlere özel çok sayıda oyuncak bulunuyor.

  • YAS WATERWORLD
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Yas-Waterworld-Abu-Dhabi.jpg

Burası BAE’nin ilk su parkı ünvanını taşıyor. 2013 yılında hizmete açılmış. 15 futbol sahası büyüklüğündeki arazisinde toplamda 45 çeşit kaydırağa, araca ve farklı tipteki oyuncaklara ev sahipliği yapan tesis ailelerin yanı sıra adrenalin tutkunları için de ilgi çekici bir yer.

Ayrıca Yas Waterworld yaz boyunca her perşembe sadece kadınlara özel hizmet veriyor.

Girişler tabi ki ücretli. Günlük biletler ve paket biletler mevcut. Sadece ferrari world için günlük bilet satın almak isterseniz yetişkinler için 295AED çocuklar için 230AED.
1 gün 2 park şeklinde paketler mevcut. bu pakette yetişkin ve çocuklar için 395AED ödeyerek bilet sahibi olabilirsiniz. Diğer tüm paket ve satın almalar için bu siteyi ziyaret edin. https://www.ferrariworldabudhabi.com/en/booking

Vaktiniz sınırlı ve ille de eğlence alanlarını görmek istiyorsanız bence bu iki tema park için bilet almalısınız. Öte yandan ‘ben tema parkları sevmem yine de Yas Island’a gitmeli miyim?’ diyorsan. Evet arkadaşım gitmelisin. Gece Hayatı burada akıyor. Devasa club de burada çok şirin minik barlarda.

Ben bir defa geldiğimde yeni yılı bu adada geçirdim. Yas ısland içerisinde Du Arena denen büyük bir etkinlik alanı var. 2020’ye girerken yeni yılı Bruno Mars konseri eşliğinde karşıladım burada. Yeni yıl haricinde de yıl içerisinde farklı etkinlikler oluyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 7a354014-b057-4145-a098-6441ae905ed7-819x1024.jpg
DU ARENA

Ben çok club vari abartılı eğlence mekanlarını sevmediğimden küçük barlardan birini tercih ettim ve Abu Dhabiye her gidişimde oradan vazgeçemedim. Bir kokteyl ortalama 60-95 AED. Rezervasyona genelde gerek olmuyor ama bilgi edinmek isterseniz telefon numarasını bıkarıyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mr-miyagi.jpg
MR.MİYAGİ’S
YAS MARİNA/  +971 2 565 1150

Eğlence merkezleri dışında Yas Marina da yürüşüş yapabilirsiniz. İlla eğlence mekanlarına girmek zorunda değilsiniz. Yürüyüp etrafı keşfetmekte eğlenceli olabiliyor. Alışveriş yapabileceğiniz AVM de mevcut. Yada sadece yemek yemek için bile bu Yas Mall (avm) ‘e gelebilirsiniz. Burada ve UAE’nin birçok yerinde olan TEXAS ROADHOUSE her zaman benim favorim oluyor.

ABU DHABİ’DE SAFARİ

BAE’ye gelip safari yapmadan dönen olmamalı diye düşünüyorum. Bütçeniz hangisine yeterliyse bir paket seçip almalısınız. Ben 3 ayrı zamanlarda 3 farklı çöl safarisine katıldım. Bunlar arasındaki fiyat farkı konfor seçenekleri ve aktivite bolluğunu anlattığım ayrıca yazım var.

Safari ile ilgileniyorsanız ilgili sayfama davetlisiniz!

ABU DHABİ’DE NEREDE YEMEK YENİR?

Bu soruyla çok sık karşılaşıyorum. oyuzden bir başlık altında yazmak istedim fakat yine de yeterli gelmeyecektir. Çünkü bu çok kapsamlı bir konu. Seçenekler ne sevdiğinize ve ne kadar bütçeniz olduğuna göre değişir.

Fakat genelleme yapmam gerekirse Arap mutfağı Türk damak zevkine uygun. Aynı zamanda Abu Dhabi’de her mutfağa özgü yemekler bulmak mümkün. Ben gittiğim her ülkede genelde kendim yemek yaparım. Her öğünümü dışarıda yemeyi sevmiyorum.Fakat yine de ben gittiğim kadarıyla kafe/restoran/barları sıralayacağım.Sizler filtreleme yapıp size uygun olanları deneyimleyebilirsiniz.

  1. Nusr’Et – Türkiye fiyatlarından çok daha pahalı ama yine lezzetli. Ben sushi ve burgerinden vazgeçemeyenlerdenim ama maalesef Abu Dhabi şubesinde sushi yoktu. Sadece Burger ve baklavasını deneyimleyebildim. Burger 140 AED , 1 dilim baklava 60 AED
  2. Carrefour – Evet Türkiye’den bildiğimiz supermarket. Marina mall içerisinde denedim ben ama siz nerede Carrefour görürseniz koşabilirsiniz çünkü hem çok ucuz hemde çok lezzetli pizza ve fajita yapıyorlar. Marina mall’da sadece pizza ve şavurma var. Ben şavurmanın lezzetini beğenmedim ama pizza çok iyi. Şavurma 7 AED Pizza 23 AED
  1. Petek Pastanesi – Burası da Türkiyeden bildiğimiz bir pastane zinciri. özellikle Akdeniz bölgesinde fazlaca şubesi var. Abu Dhabi de 2 şubesi var. Biri pastane diğeri ise restoran. Türk kahvesi 15 AED , çay 10 AED. Restoran şubesinde Lahmacun 34 AED, tavuk şiş 40 AED. Yemekler lezzetli fakat bildiğimiz lahmacuna 60-65 lira para ödemek benim pek hoşuma gitmemişti. Ama BAE’deki pazarın bu olduğunu unutmazsak akşam yemekleri için ideal biryer.
  2. Texas RoadHouse – Ben Yas Mall içerisindeki şubesinde defalarca yemek yedim ve abartısısız menüdeki her eti çok lezzetli. Başlangıç olarak Kabuklu fıstık getiriyorlar. Samimi garsonlar, kusursuz hizmet ve lezzette güzel olunca benim Abu Dhabi de favori restorantım burası oldu. Bir menü Kişi başı ortalama 70 AED.
PETEK ABU DHABİ
  1. Bentley Bistro&Bar – Nusr’et ile yarışan bir mekan. Aynı bölgede Hizmet veriyorlar. Fiyatlar Nusr’et kadar olmasa da maalesef pahalı. Karışık ızgara (2 kişilik) 350 AED, burger 75 AED, carpaccio 60 AED, porsiyon somon 125 AED. Ben somon haricinde hepsini bayıla bayıla yedim. Genelde deniz mahsullerini severek yemem fakat Bentley de Somon kremalı,sevmediğim tatta geldi. Oyuzden klasik balık sevenlerdenseniz sos kullanmamalarını özellikle belirtin.
  2. Saadiyat beach club – Ben yemeklerini pek beğenmedim. fiyat/performans değerlendirmesi yapacak olursam malesef sınıfta kalır. Deniz mahsullerinden oluşan büyük bir tabak ( yengeç, ıstakoz,kalamar vs ) Ortalama 500 AED. Küçük bir tost ortalama 60 AED. Lezzeti kötü diyemem ama istediği kabarık hesaba göre mükemmelde değildi. Fakat kokteyl ve meyve tabakları efsane.
SAADİYAT BEACH
  1. Otantik cafe/restoran – Türk yemekleri yiyebileceğiniz güzel yerlerden birtanesi. Ben daha çok kahvaltı için gittim buraya. Güzel, alıştığımız lezzetler var 4 kişilik kahvaltı ortalama 160-200 AED.
OTANTİK CAFE

ABU DHABİ DE HANGİ BÖLGELERDE KONAKLANMALI?

Al Reem Island bence konaklamak için mükemmel bölgelerden. Daha elit kesim isterseniz Al Maryah Island. Daha Ekonomik konaklamaları tercih ederseniz Turist club bölgesine yönelmelisiniz. Corniche’e yakın olmak isterseeniz de Al Markaziyah bölgesini tavsiye ederim. Konaklamak için benim tavsiyem ev kiralamanızdır. AİRBNB kullanırsanız pişman olmazsınız.

AİRBNB için daha detaylı bilgilere bu yazımdan ulaşabiliriniz.

ÖZET ROTA : Abu Dabi için 3-4 gün

İlk Gün: corniche beach/Herritage Village/Marina mall/Corniche road

İkinci Gün: Louvre Abu Dabi/ Yas marina

Üçüncü Gün:EMirate Place/ Sheikh Zayed Grand Mosque/ The Galleria

Dördüncü Gün : Ferrari world/ Yas Waterworld

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Azerbaijani AZ English EN Turkish TR